celje_castle
Photo: Visit Celje

IMPOZANTNA REZIDENCA CELJSKIH GROFOV

Najstarejši zapisi, ki omenjajo Celjski grad segajo v leto 1323, sicer pa so njegovi prvi temelji stali že v drugi polovici 12. stoletja. Takrat je tukaj stal le romanski dvorec in obzidje. Grad je svoj kasnejši obseg dobil v času vladavine celjskih grofov – najznamenitejše in najbolj ugledne plemiške dinastije na območju današnje Slovenije. Friderik I, prvi celjski grof, ki se je v Celje preselil s svojo ženo in otroki, je z dograjevanjem obzidja dal gradu poseben pečat. Po izumrtju celjskih grofov je grad podedovala dinastija Habsburžanov.

celje_castle

Zagotovo najbolj odmevna zgodba s Celjskega gradu je zgodba Veronike Deseniške. Slovenska različica tragične zgodbe o Romeu in Juliji na grad vedno znova privablja tisoče obiskovalcev, Friderikova ljubezen in Veronikina duša pa še vedno živita v muzikalih, ki se občasno odvijajo na grajskem dvorišču.

celje_castle

Strateška vloga gradu se je v naslednjih stoletjih manjšala in proti koncu 17. stoletja je grad začel propadati. Za takšnega – nepomembnega in v razvalinah, se je konec 19. stoletja začelo zanimati Celjsko Muzejsko Društvo, ki mu je s prenovami in obnovami vrnilo njegov impresiven značaj. Zadnja obnova je gradu dodala tudi modern turistični informacijski center z informativnimi brošurami in spominki ter kavarno Veronika, kjer si lahko ob razgledu na Celje privoščite grajsko skodelico kave ali vrsto osvežilnih koktejlov v poletnih mesecih.

Največji slovenski srednjeveški grad

Največji slovenski srednjeveški grad se kot utrdba na vrhu hriba dviga nad mestom Celje, od koder je včasih nadzorovala vse prometne poti proti središču Celja, danes pa se v svoji veličini ponaša z bogato zgodovino, ki je v obliki stalnih in začasnih razstav na voljo obiskovalcem gradu. Celjski grad uspešno ohranja svoj srednjeveški duh s prirejanjem programov Žive zgodovine in interaktivnih doživetij, v katerih vitezi obiskovalce popeljejo na doživeta potovanja po zgodovini tega najbolj prepoznavnega simbola mesta. Skupine petdesetih udeležencev se lahko udeležijo vodenih ogledov po gradu, prostori pa so na voljo tudi za poroke ali poslovna srečanja.

KONTAKT

Stari grad Celje
Cesta na Grad 78
Celje, Slovenija

T: (03) 544 36 90
E: tic.grad@celje.si
W: https://www.visitcelje.eu/sl/izdelek/ogledi-starega-gradu-celje/

Join our newsletter!

Subscribe to our newsletter and stay up-to-date with the latest updates from Kongres Magazine.