500 LET RUDARSKE ZAPUŠČINE
Antonijev rov v Idriji je pomemben del idrijskega rudnika živega srebra in najstarejši vhod v rudnik v Evropi. Rudnik je deloval več kot 500 let, od leta 1500 do leta 1995, in je s svojo bogato dediščino pomembno vplival na zgodovino Idrije in širše regije. Danes Antonijev rov tvori del Unescove svetovne dediščine skupaj s španskim rudnikom Almadén.
Po poteh perkmandeljca
V rudniku pogosto gostijo razstave, povezane z rudarjenjem, zgodovino Idrije, ter geološkimi in mineralnimi posebnostmi rudnika. Udeleženci lahko spoznajo tudi “perkmandeljca”, ki naj bi bil nagajiv škrat, ki je rudarjem delal preglavice med delom. Najbolj znan dogodek v Idriji je festival živega srebra, ki slavi rudarsko zgodovino s predstavitvijo rudarskih jedi, zgodb iz preteklosti in razstavami.
V Idriji je poleg rudarjenja svetovno znana še idrijska čipka. Organizatorji dogodkov lahko s svojim dogodkom prikažejo tako čipkarsko kot rudarsko dediščino. Na koncu dogodka bodo najpogumnejši obiskovalci lahko poizkusili tudi geruš, staro idrijsko grenčico z visoko vsebnostjo alkohola, ki so jo rudarji nekoč pripravljali z mešanjem pelinovega čaja in čistega alkohola. Pijača naj bi milila učinke živega srebra na telo in preprečevala merkurializem.
Antonijev rov je danes pomembna kulturna in turistična znamenitost, ki ohranja spomin na več kot petstoletno rudarjenje živega srebra v Idriji. Poleg zgodovinskih ogledov je pogosto tudi prizorišče različnih kulturnih in izobraževalnih dogodkov, ki dodatno bogatijo izkušnjo obiskovalcev.
KONTAKT
Antonijev rov
Kosovelova ulica 3
Idrija, Slovenija
T: 031 810 194
E: infohg@cudhg-idrija.si
W: https://www.cudhg-idrija.si/antonijev-rov