kongres_interviews

Andro Kajzer je eden najuspešnejših video snemalcev pri nas. Njegove reference same po sebi govorijo o njegovemu mojstrstvu za zasloni kamer in dronov. Delal je že za največjo event agencijo na svetu, Red Bull, za največjo znamko snowboard opreme Burton Snowboards, za turistične težkokategornike, kot so Al Jazeera, Fly Dubai, Canary Islands, Visit Italy, Visit Sarajevo, Feel Slovenia, pred kratkim pa za avtomobilske znamke Volkswagen, Porsche, Citroen, Peugeot in Volvo ter znamke avtodomov, kot so Tourne in Mega mobil.

Z Androm smo se pogovarjali o pomembnosti videov v svetu dogodkov, o njegovem navdihu in zakaj navkljub pregovorni skromnosti snemalcev njihovo delo ostaja zapisano v zgodovino. Nedavno je Andro snemal video za poslovno borzo Conventa in konferenco Conventa Crossover, kjer smo ga ujeli za nekaj trenutkov, preden je spet odbrzel v iskanje najboljših kadrov.

Q1: Kako ste pristali za zasloni kamer in dronov?

Snemati sem začel pri 25. letih, ko sem med študijem računalništva ugotovil, da je snemanje lahko tudi moj hobi in na koncu kruh. Začelo se je s snemanjem prijateljev pri skejtanju in snowboardanju. Kmalu zatem smo prejeli prva sponzorska sredstva in posneli prvi slovenski deskarski film »Ehhh« in skejtboard film »Mad World«, ki sta odmevala na slovenskih tleh.

Q2: Pri nas še ne obstajajo inštituti za snemanje in film, kot je londonski Film School. Ste izkušnje nabirali sami ali vas je kdo usmeril v video in film?

Sem samouk, ki rad preizkuša nove tehnologije in opremo.

Q3: Se spominjate vaših prvih projektov? Kaj se je spremenilo od takrat in kaj ostaja vaše vodilo pri delu?

Leta 2010 sem podpisal pogodbo za Burton snowboards in sem bil eden izmed njihovih glavnih snemalcev po celem svetu. Od takrat se je seveda veliko spremenilo, tudi jaz sem se od raznovrstnih naročnikov in projektov ogromno naučil. Morda je glavna sprememba, ki se je zgodila, v načinu konzumiranja vsebin: od formatov – denimo sprememba iz 16:9 na 9:16 (story, reel) – do dolžine in vsebinske konstrukcije videov. Hkrati smo napredovali tudi v opremi. Na voljo je bistveno več opreme, ki gledalcu še bolj približa dogajanje, a po drugi strani je ključno, da znamo vse skupaj tudi pravilno in smiselno uporabljati. Zagotovo pa je moje osrednje vodilo biti na tekočem – tako s trendi kot opremo, tehnologijo in vsem, kar sodi zraven.

andro_kajzer
Photo: Andro's personal archive

“Morda je glavna sprememba, ki se je zgodila, v načinu konzumiranja vsebin: od formatov – denimo sprememba iz 16:9 na 9:16 (story, reel) – do dolžine in vsebinske konstrukcije videov.”

Q4: Kako je delati z naročniki kakršen je Red Bull, Burton in drugi? Imate tudi pri takšnih projektih enako svobodo kot pri naročnikih, ki nimajo takšnega renomeja?

Odvisno od projekta do projekta. Nekateri so zares dodobra načrtovani vnaprej, medtem ko drugi – kar velja tudi pri največjih naročnikih – omogočajo več svobode in kreativnosti. Meni so ti projekti še najljubši, saj se prilagajamo trenutnim razmeram in navdihu. Odvisno tudi od vremenskih razmer, družbenega okolja, naravnih danosti ali razpoloženja celotne snemalne ekipe in nastopajočih. V tem kontekstu bi recimo izpostavil snemanje oddaje The Traveler (Al Mousafer), ki jo delamo za Al Jazeero. Projekt je namreč zares velik – predvaja se v »prime time-u« po celotnem srednjem Vzhodu, vendar omogoča res veliko manevrskega prostora za kreativnost in lasten navdih. Ponosni smo, da je oddaja prejela tudi številne nagrade v stanovskih krogih, kar govori o tem, da stvari delamo na pravi način.

Q5: Na kakšnih projektih najraje sodelujete? Je v Sloveniji huda konkurenca med ponudniki video storitev ali prevladuje koncept medsebojnega sodelovanja?

Kot sem dejal že pri zgornjem odgovoru, so mi najljubši projekti tisti, ki dajejo tudi svobodo in inspiracijo, ki jo imam v točno določenem trenutku na točno določeni lokaciji. Tukaj in zdaj.

Sicer pa je v Sloveniji konkurenca velika, še posebej ob predpostavki, da je trg precej majhen. Je pa treba reči, da pogosto sodelujemo med seboj, eden drugega vključujemo v projekte in smo vsekakor kolegialni.

Q6: Vaše reference govorijo same po sebi. S čim prepričate kliente, da se odločijo za vas?

Največ s preteklim delom ter priporočili. Navezujoč se na dosedanje projekte oziroma reference, lahko rečem, da je spekter res širok: od ekstremnih športov, turizma, mode, do klasičnih oglasov za različne blagovne številnih v različnih industrijah.

andro_kajzer
Photo: Andro's personal archive

Osebna vprašanja

Q7: Kje najdete navdih za snemanje?

V zelo različnih okoljih in situacijah. Ker rad potujem in odkrivam nove kraje, pogosto najdem inspiracijo na potovanjih, kjer je okolje drugačno od tistega doma. Po drugi strani pa se to zgodi tudi doma, v povsem običajnih ter vsakdanjih situacijah. Vse to se zgodi nenačrtovano in spontano; gre za kreativen proces, ki ga težko nadzoruješ, je pa pomembno, da si odprt in čimbolj radoveden, željan novih izkušenj in znanja.

andro_kajzer
Photo: Andro's personal archive

“V posebnem spominu imamo tudi snemanje enega najboljših teniških igralcev vseh časov, Rafaela Nadala. Delali smo v Manacorju na Mallorci, od koder je Rafa doma. Podobno kot na teniškem igrišču, se je tudi na snemanju izkazal za pravega profesionalca.”

Q8: Snemali ste na nekaterih najbolj ekskluzivnih in nedostopnih krajih na svetu. Kateri od njih se vam je najbolj vtisnil v spomin?

Najprej mi padejo na pamet Maldivi, ko smo snemali eno od najbolj ekskluzivnih super-jaht na svetu. Za ilustracijo: dolga je 136 metrov, vredna dobrih 300 milijonov dolarjev, tedenski najem pa znaša okoli 4 milijone. V posebnem spominu imamo tudi snemanje enega najboljših teniških igralcev vseh časov, Rafaela Nadala. Delali smo v Manacorju na Mallorci, od koder je Rafa doma. Podobno kot na teniškem igrišču, se je tudi na snemanju izkazal za pravega profesionalca. Za snemanje nam je namenil točno določen vnaprej odmerjen čas – niti minute manj ali več.

Meni najbolj ljubi snemalni projekti pa so povezani z ekstremnimi športi, kjer se je moja kariera tudi začela. Recimo, projekti za Burton ali Red Bull, med katerimi velja izpostaviti Grilosodes, ki smo jih delali z žal preminulim Markom Grilcem, najboljšim slovenskim freestyle boardarjem in mojim prijateljem. Skupaj smo dobesedno prepotovali pol sveta in naredili številne videe, ki so pustili pomemben pečat tudi v svetovni snowboard sceni.

“Najljubši projekti so mi tisti, ki dajejo tudi svobodo in inspiracijo, ki jo imam v točno določenem trenutku na točno določeni lokaciji. Tukaj in zdaj.”

Q9: Če bi lahko zrežirali video iz sanj, kje bi ga posneli in o čem bi govoril?

Družina. Prijatelji. Surf. Maldivi. Pssst, ravno to se dogaja zdaj in video bo luč sveta ogledal kmalu … Komaj čakam!


Izvedite več o Androvih projektih tukaj.

Join our newsletter!

Subscribe to our newsletter and stay up-to-date with the latest updates from Kongres Magazine.