Prejemniki priznanj so s svojim mednarodnim delovanjem, organizacijo ključnih dogodkov in povezovanjem Slovenije z globalnimi mrežami pomembno prispevali k promociji naše države kot vrhunske destinacije za mednarodne kongrese, konference in druge strokovne prireditve. Podelitev priznanj je bila namenjena počastitvi njihovih izjemnih dosežkov in njihovega vpliva na internacionalizacijo Slovenije v okviru znanstvenih, strokovnih in poslovnih srečanj.
Novosti v letošnjem letu
Letošnja podelitev priznanj je bila še posebej pomembna zaradi uvedbe nove nagrade, mednarodnega kongresnega ambasadorja, ki jo je prejel Iain Bitran, izvršni direktor Mednarodnega združenja za strokovno upravljanje inovacij (ISPIM). Bitran je Slovenijo izbral za gostitelja prestižnega dogodka ISPIM Innovation Conference 2023, osredotočenega na inovacije in krožno gospodarstvo. S svojo strastjo do Slovenije in njenega potenciala za rast na mednarodnem kongresnem trgu je postal pravi ambasador naše dežele.
Za dolgoletno prizadevno delo pri organizaciji mednarodnih znanstvenih dogodkov pa je naziv častne Kongresne ambasadorke prejela prof. dr. Bojana Beović, priznana strokovnjakinja za infekcijske bolezni in predsednica Zdravniške zbornice Slovenije. Beović je bila še posebej prepoznavna zaradi svojega vodenja strokovne svetovalne skupine med pandemijo covida-19, prav tako pa je organizirala številne mednarodne znanstvene dogodke, ki so prispevali k povečanju ugleda Slovenije na globalnem zdravstvenem področju.
Zelena zaveza in trajnostno merjenje ogljičnega odtisa
Celoten projekt finančno podpira Slovenska turistična organizacija, strateška partnerica Kongresnega urada Slovenije, ki je zavezana k zeleni prihodnosti. Dogodek je potekal tudi v skladu z našo zeleno zavezo, ki vključuje trajnostno organizacijo dogodkov z zmanjšanjem vpliva na okolje. V okviru metodologije Planet Positive Event je bil letos izmerjen ogljični odtis dogodka. Zbrani so bili podatki o mobilnosti udeležencev in izvedeni vsi potrebni postopki za pridobitev certificiranja. Na ta način je mogoče tako pri mednarodnih kot lokalnih dogodkih zmanjšati okoljski odtis in povečati trajnostno naravnanost celotnega dogodka, se osredotoča na trajnostne prakse.
Za to smo pripravili dokumente, kot so Zeleni akcijski načrt in Trajnostna dostopnost, ki bodo objavljeni na naši spletni strani. V teh dokumentih smo opredelili konkretne ukrepe za nadaljnje izboljšanje trajnostnih praks pri organizaciji kongresov in konferenc.
Vsem nagrajencem čestitamo in jim izrekamo priznanje za njihov izjemen prispevek k promociji Slovenije kot globalne destinacije za mednarodne strokovne dogodke. S svojim mednarodnim delovanjem, strokovnostjo in organizacijo vrhunskih prireditev so ključni pri širjenju ugleda naše države na svetovnem kongresnem zemljevidu. Z njihovimi prizadevanji Slovenija postaja prepoznavna kot kraj, kjer se srečujejo strokovnjaki in izmenjujejo znanja, izkušnje in ideje, kar prispeva k rasti in razvoju na različnih področjih, od znanstvenih in gospodarskih do kulturnih in družbenih, ter spodbuja mednarodno sodelovanje in inovacije.
Praznovanje uspehov in gradnja prihodnosti
Kongresni ambasadorski program ni le častno priznanje posameznikom, temveč predstavlja pomembno orodje za promocijo Slovenije kot vrhunske destinacije za mednarodne dogodke. Program omogoča prepoznavnost Slovenije v globalnem MICE (angl. meetings, incentives, conventions, events/exhibitions) sektorju in prispeva k njenemu ugledu v znanstvenih, poslovnih, kulturnih in športnih krogih. Ob tem Slovenija pridobiva številne priložnosti za mreženje, izmenjavo znanja ter razvoj inovacij in novih dognanj.
Program se osredotoča na pomoč in podporo organizatorjem mednarodnih dogodkov v vseh fazah njihove izvedbe. S povezovanjem domačih strokovnjakov z mednarodnimi partnerji in mrežami, Kongresni urad Slovenije in njegovi partnerji lahko zagotovijo vse potrebne pogoje za uspešno izvedbo dogodkov ter širjenje slovenske prepoznavnosti na svetovnem kongresnem trgu.
Za zasnovo in izvedbo dogodka je poskrbela agencija Paideia, ki je s svojo izjemno strokovnostjo in predanostjo ustvarila nepozabno izkušnjo. S tem je ponovno dokazala svojo pomembno vlogo pri podpori slovenske panoge strokovnih srečanj in njenih najvišjih standardov.
Prejemniki priznanj so ob slovesni podelitvi prejeli edinstvene kristalne plakete, ki so jih za njih posebej izdelali v Steklarni Rogaška, svetovno znani po svoji vrhunski kakovosti. Dogodek je bil kulinarično zaokrožen z izvrstno ponudbo Jezeršek gostinstva. Ta trenutek praznovanja je bil priložnost za novo povezovanje in deljenje vizij za prihodnost, v kateri Slovenija še naprej igra ključno vlogo na mednarodnem kongresnem zemljevidu.
Z naraščajočim številom izjemnih kongresnih ambasadorjev in prizadevanji za organizacijo vrhunskih mednarodnih dogodkov se Slovenija že pripravlja na svetlo prihodnost. Program predstavlja močan temelj za gradnjo dolgoročnih mednarodnih povezav, saj bo Slovenija še naprej gostila dogodke, ki bodo prispevali k njenemu razvoju in rasti na globalnem trgu strokovnih srečanj in dogodkov.
Izvedite več o ambasadorskemu programu tukaj.