marketing_sales

Skoraj ne mine teden, da me ne bi kdo poklical za mnenje o različnih marketinških projektih, ki se pojavljajo na trgu industrije srečanj. Če je bilo v koronskem času zgolj nekaj opcij za neposredno prodajo, smo danes zasuti s predlogi, ki nam dnevno polnijo inboxe.

Večinoma vsem po vrsti odgovarjam, da je trženje v naši industriji podobno maratonu in ne sprintu. Zato tudi ne verjamem v instant rešitve, ki jih kar mrgoli na vseh področjih. Pa naj gre za čudežne iskalnike prizorišč, instantne borze luksuznega turizma, dvomljive SEO kampanje in omnipotentne strokovnjake brez ustreznega znanja in orodij, ki se lotevajo zahtevnih brandingov destinacij in strategij.

Dober marketing prodaja in daje odgovore na življenjska vprašanja, slab pa je navečkrat slaba kopija in karikatura. Zdi se, da je v letu 2024 slednjih precej več. Menim, da je bistveno, da marketing v središče vedno postavlja človeka, posameznika, gosta ali udeleženca dogodka. Poleg tega je ključni izziv enosmerno informiranje, ki ga mora nadomestiti srateško in družbeno odgovorno komuniciranje.

Uspešen marketing se je od nekdaj razvijal na strokovnem križišču med psihologijo, sociologijo, antropologijo in ekonomijo. V zadnjem času se jim je uspešno priključila še mlada interdisciplinarna veda, nevromarketing. Usmerjena je na raziskovanje kognitivih odzivov potrošnika na različne dražljaje. Uporaba nevroznanstvenih metod je na področju industrije srečanj relativno redka. Dejansko pa ponuja res poglobljene odgovore na pomembna vprašanja, ki jih običajne, pogosto subjektivne raziskave trga, ne dajejo.

Spraševati se moramo »Zakaj nekaj deluje in kako«, ki je v veliki meri nadomestil klasično marketinško dilemo »Kaj deluje in kaj ne deluje«.

Ustvarjanje priložnosti in navduševanje danes poteka predvsem na digitalnih platformah. Te pa so lačne dobrih zgodb in kakovostnega marketinga. Zato vsem po vrsti običajno odgovarjam, da naj se problema lotijo pri svoji spletni strani. Ta je svojevrstna izložba podjetja, dogodka ali destinacije.

Mednarodni trg organizatorjev dogodkov ni neomejen

Predvsem pa se je treba zavedati, da trg organizatorjev dogodkov ni neomejen. Predvsem pa tisti, ki so res v polnem pogonu nimajo veliko časa za različne dogodke, ki jih kar mrgoli. Praviloma so zvesti dogodkom in partnerjem, ki se lahko pohvalijo z uveljavljeno blagovno znamko in kredibilnostjo.

conventa
Photo: Marko Delbello Ocepek

Kongresni Barometer 2024

Zato je res izjemno pomembno, da se ne zanašate na vaš občutek in besede kolegov, temveč razvijete orodja in tehnike za merjenje učinkovitosti prodajnih aktivnosti.

V uredništvu revije Kongres smo ponovno izvedli obširno mednarodno anketo Kongresni barometer. Na anketo je letos odgovarjalo 229 organizatorjev iz Evrope. Za vas smo izbrali nekaj pomebnejših poudarkov s področja prodaje in marketinga. Rezultate smo primerjali tudi s podatki Kongresnega barometra za leto 2023. S tem smo pridobili zaupanja vreden pregled nad ključnimi trendi in vpogled v razmišljanje organizatorjev.

1. Najbolj pomembne taktike trženja (ocene od 1 do 10)

  • 9,6 Vsebinski marketing
  • 9,4 Neposredno trženje in prodaja
  • 9,2 Trženje na dogodkih (sejmi, borze, delavnice)
  • 8,3 Trženje v družabnih omrežjih
  • 6,8 SEO optimizacija

n = 494 (265/2023 in 229/2024)

Med vsemi taktikami je največji upad doživelo področje telemarketinga ali telefonskega marketinga in malce presenetljivo trženja preko vplivnežev. Stagnira tudi področje medijskega zakupa, nekoliko pa se je povečalo število tistih, ki verjamejo v gverilski marketing.

2. Najbolj pogosto uporabljena »Martech« orodja

  • 3,86 CRM (upravljanje odnosov s strankami)
  • 3,61 Analiza spletnih strani (npr. Google Analytics)
  • 3,59 Orodja za upravljanje in spremljanje družbenih medijev
  • 3,54 Platforma za e-poštno trženje (npr. MailChimp, Klavio,…)
  • 3,53 CMS (sistem za upravljanje vsebin)
  • 3,51 Orodja SEO (optimizacija za iskalnike)

n = 494 (265/2023 in 229/2024)

V primerjavi z letom poprej je med organizatorji dogodkov upadla uporaba platform za digitalne dogodke in orodij za virtualno resničnost. V industriji srečanj je relativno nizek delež uporabe večnamenskih marketinških orodij kot je npr. Adobe Marketing Cloud, Salesforce Marketing Cloud in Oracle Marketing Cloud. Precej nizka pa je tudi uporaba platform za avtomatizacijo trženja. Verjamemo, da se prav na tem področju skriva veliko priložnosti.

3. Na katerih področjih marketinga boste povečali ali zmanjšali aktivnosti v letu 2024?

POVEČANJE AKTIVNOSTI 2024 

  • Trženje preko družabnih omrežij
  • Digitalni marketing
  • Poslovne borze
  • Vsebinski marketing

ISTO KOT LETA 2023

  • Spletne knjige, priročniki (ebooks, brochures, whitepapers, etc.)
  • Direktni mailing (novičniki, kuponi, nagradne igre, etc.)
  • Fam tripi
  • Video vsebine

ZMANJŠANJE AKTIVNOSTI 2024

  • Webinarji
  • Prodajni sestanki (Sales calls)

n = 494 (265/2023 in 229/2024)

V primerjavi z letom 2023 je upadlo vlaganje v fam tripe, saj je imelo mnogo organizatorjev težave z zagotavljanjem kakovostnih udeležencev. Zanimivo je tudi, da se je povečalo vlaganje v poslovne borze, ki so se kot trženjsko orodje okrepile v primerjavi z letom poprej. Isto velja tudi za direktni marketing v obliki e-novičnikov.

kongres_barometer

4. Kako pomembne bodo naslednje oblike trženja v letu 2024?

Udeležba na B2B sejmih in borzah?Udeležba na fam tripih
80.3% Da73.7% Da
11.8% Nisem prepričan17.1% Nisem prepričan
7.9% Ne9.2% Ne

n = 494 (265/2023 in 229/2024)

Pri udeležbi na sejmih in borzah je nekoliko več takšnih, ki niso prepričani kot v letu 2023 +6,4%, hkrati pa se je zmanjšal delež tistih, ki v borze ne verjamejo -5,1%.

Pri fam tripih pa se je povečalo število tistih, ki ne verjamejo v fam tripe +3,0% in tistih, ki niso prepričani +0,2. Najbolj pa se je zmanjšal delež tistih, ki verjamejo v pomembnost fam tripov -3,2%. Stopnja zaupanja v fam tripe se je torej zmanjšala za 3,2 %, v sejme in borze pa za 1,3 %.

5. Katera poslovna borza ali poslovni dogodek je po vašem mnenju najbolj učinkovita in prinaša najvišjo dodano vrednost?

Kumulativni delež vseh anketirancev:

1. 60.95 % IBTM World
2. 58.75 % IMEX Frankfurt
3. 39.05 % IMEX America
4. 37.60 % Conventa
5. 18.25 % Meetings Show
6. 17.50 % ICCA Congress
7. 17.05 % M&I Forum
8. 12.80 % ITB
9. 12.20 % FITUR
10. 10.70 % Meetex
11. 10.30 % MCE CEE
12. 8.55 % WTM
13. 7.25 % AIME
14. 7.05 % BIT
15. 6.70 % IT&CMA Bangkok

n = 494 (265/2023 in 229/2024)

Izmerjeni priklic v odstotkih govori o vrednosti blagovnih znamk z vidika vabljenih gostov. Ker se pojavlja vrsta novih dogodkov, ocenjujemo da bo brand posameznih borz pomemben faktor pri privabljanju vabljenih gostov.

Z naskokom uživajo največje zaupanje informacije, ki jih prejmejo od prijateljev in pa reference že izvedenih projektov.

6. Katerim virom informacij najbolj zaupate?

  • 60.9 % Od ust do ust (word of mouth)
  • 55.5 % Referencam ponudnikov
  • 42.9 % Strokovnim raziskavam
  • 40.3 % Člankom v zaupanja vrednih medijih
  • 26.3 % Prodajnim osebam

n = 494 (265/2023 in 229/2024)

Z naskokom uživajo največje zaupanje informacije, ki jih prejmejo od prijateljev in pa reference že izvedenih projektov. Narašča tudi zaupanje v strokovne raziskave in kredibilne medije. Najbolj pa je upadlo zaupanje v družabna omrežja in bloge, ki so korporativno kurirani. Zanimivo je tudi povečano zaupanje v podcaste.

imex_frankfurt
Photo: IMEX Group

To je le nekaj odgovorov na zanimiva vprašanja, ki jih bomo razkrili v novi izdaji Kongresnega barometra. Izšla bo v petek, 28. junija 2024. Vabimo vas, da nas še naprej spremljate in rezultate raziskave uporabite pri načrtovanju vaše naslednje marketinške kampanje, destinacijskega videa ali sprejemanju odločitve, na katerem dogodku boste sodelovali. Ni namreč vse zlato, kar se sveti.


Uredniški članek Gorazda Čada 

Join our newsletter!

Subscribe to our newsletter and stay up-to-date with the latest updates from Kongres Magazine.