HIMNA LJUBAVI (L’Hymne d’Amour)
Ako se oslonite na mišljenje internetskih trolova i više ili manje kompetentnih “stručnjaka” o epskoj četverosatnoj ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara u Parizu, na mreži ćete naići na sve – od potpunog oduševljenja do nelagode i teorija zavjere.
Međutim, iz stručne perspektive, od petka, 29. studenog, i javno je potvrđeno: otvaranje Olimpijskih igara nesumnjivo je najbolji događaj 2024. godine i zasluženi pobjednik u više kategorija prestižnog natjecanja BEA World (The Best Event Awards 2024).
O tome smo se gotovo jednoglasno složili svi sudionici natjecanja, koje se kontinuirano održava već 19 godina i koje se smatra “Oskarima” naše industrije. Legendarni Thierry Reboul, izvršni direktor za kreativni branding i ceremonije Pariz 2024, i Philippe Castanet, operativni direktor tvrtke Paname 24, morali su više puta kročiti na pozornicu – ako sam dobro prebrojao, čak pet puta. Vrhunac priznanja bila je nagrada Iconic Event Award, koja se dodjeljuje iznimnim događajima, onima koji su neusporedivi s ostalima i koji ulaze u povijest. Oba laureata nagrađena su ovacijama publike.

Naše oduševljenje najbolje dočarava simpatičan i duhovit komentar jednog kolege ispod fotografije s Thierryjem: “Michael Jackson naše industrije”.
Konačna potvrda došla je tijekom jutarnjeg razgovora između osnivača natjecanja BEA World, Salvatora Sagonea, predstavnika 27Names, Patricka Rouberoksa, i Thierryja. Po mom mišljenju, taj je razgovor uvjerio i najveće skeptike. Thierry je profesionalac od glave do pete, a njegova osobna integritetna prisutnost osigurala je da događaj bude upravo onakav kakvim smo ga doživjeli: raznolik, ekstravagantan, inkluzivan i jednostavno spektakularan. Objasnio je kako ga pokreće opsesija stvaranjem događaja koji izlaze iz uobičajenih okvira. Naglasio je da ne zna organizirati “standardne” događaje – njegovo je umijeće stvaranje novih, nekonvencionalnih modela i rješenja.
Razgovor se odvijao u novom formatu osmišljenom od strane udruženja vodećih europskih agencija 27Names. Saznali smo mnogo detalja iz zakulisja spektakla, koji se sastojao od 12 činova, uz sudjelovanje oko tri tisuće plesača, pjevača i drugih umjetnika. Oni su zabavljali publiku s obje obale Seine na šest kilometara dugom prostoru. U organizaciji je sudjelovalo više od 20.000 profesionalaca. Otkriveno je i kako su, unatoč golemom broju suradnika, uspješno čuvali tajne programa od medija. Kako su noću testirali ikoničkog mehaničkog konja na Seini, kako su neprimjetno isprobavali balon s olimpijskim plamenom u jednom pariškom parku. Zanimljivo je čuti da je redatelj Thomas Jolly imao iznimnu kreativnu slobodu u režiranju ceremonije. Model organizacije ovog događaja, uvjeren sam, ući će u povijesne udžbenike.
Za potrebe ceremonije osnovano je projektno poduzeće Paname 24, koje je ujedinilo vodeće francuske agencije Auditoire, Havas Events, Ubi Bene, Obo i Double 2. Može se reći da je ovaj epski projekt okupio najbolje što Francuska može ponuditi u svijetu event managementa. Ovo je također izvrstan primjer “coopetition-a” – suradnje između konkurenata u svrhu zajedničkog uspjeha.
Poseban aspekt događaja bila je održivost. Precizno mjerenje utjecaja i nasljeđa ceremonije moglo bi postati model za buduće organizatore Olimpijskih igara. S nestrpljenjem očekujemo izvješće i podatke o regenerativnim učincima ovog projekta.

Pet zaključaka
Što me osobno oduševilo i zašto mislim da ovaj događaj zaslužuje mjesto u povijesti event industrije?
1. Transformativnost
Događaji bi trebali mijenjati svijet nabolje, poticati transformaciju i pokazivati put. Pariška ceremonija bila je upravo to – potpuno izvan okvira, kako dramaturški, tako i sadržajno. Režiju potpisuje kazališni redatelj, koji je ciljao na katarzu. Ovo nije bio televizijski format, već kazalište u svojoj najplemenitijoj formi, koje je povezalo fizički i digitalni svijet.
2. Inkluzivnost
Slogan Igara “Games Wide Open” besprijekorno opisuje poruku organizatora. Sportaše, političare i sponzore iz sigurnosti stadionskog „balona“ premjestili su na obale Seine, u srce Pariza. Otvorenost i pristupačnost ovog događaja bila je iznimna, a posebno dojmljiva bila je ceremonija otvaranja Paraolimpijskih igara.
3. Raznolikost
Sloboda i raznolikost bili su u središtu događaja, što simbolizira i maskota Igara – frigijska kapa, simbol Francuske revolucije. Pariz, često podijeljen, na nekoliko je dana oživio moto “Liberté, égalité, fraternité”. Ceremonija je slavila različitost, rodnu ravnopravnost te prava LGBTQ+ zajednice.
4. Radoživost
Organizatori su demonstrirali izuzetnu kreativnost, djetinju znatiželju i smjelost u eksperimentiranju. “Nekad je bolje nemati plan B, jer tako postoji samo scenarij A,” izjavio je Thierry.
5. Himna ljubavi
Vrhunac večeri bila je izvedba pjesme “L’Hymne d’Amour” Céline Dion, simbol izdržljivosti, talenta i profesionalizma. Unatoč nepovoljnim vremenskim uvjetima, Céline je pokazala kako ljubav pobjeđuje sve – baš kao i organizacijski tim ovog monumentalnog događaja.

Zaključak
Organizacija događaja danas je svima bliska tema, no organizirati obiteljsko slavlje nije isto što i profesionalni event. Stoga smo, zajedno s laureatima, proslavili i ljubav prema profesionalnoj organizaciji događaja na najvišoj razini.
Dok god je ta ljubav cijenjena i poštovana, za budućnost naše industrije nema straha. A za sve ostalo – uvijek će biti potrebna doza ljubavi, ona koja obične događaje uzdiže do velebnih spektakala.