weekend_media_festival
Photo Credit: Weekend Media Festival

Kako je 28-godišnji festivalski veteran iz Portoroža postao gost nestašnog, razigranog i pubertetski funky brata iz Rovinja?

Pretposljednjeg vikenda u rujnu Rovinj je po šesnaesti put ugostio Weekend Media Festival. Gotovo 7.000 marketinških i medijskih stručnjaka iz cijele regije preplavilo je grad, stvarajući festivalsku groznicu koja je, kako je naglasio Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, najvažniji i najunosniji vikend u godini za rovinjski turizam – važniji čak i od kolovoških špica. Hotelski kapaciteti bili su potpuno popunjeni – ne samo u Rovinju, već i u okolnim destinacijama. Sudionici s prepoznatljivim narukvicama ispunili su gradske ulice, restorane i barove. Formalni oproštaj od ljeta pretvorio se u snažan zalet postsezone, u savršenoj atmosferi.

Na panel-raspravi s Borisom Kovačekom, suosnivačem festivala, i Joeom Bašićem, direktorom agencije MPG i čovjekom koji je u regiju doveo Ultru, Staničić je govorio o transformaciji hrvatskog turizma – od mora i sunca prema cjelogodišnjoj destinaciji. Zaključak? Jednostavan: događaji su ključni – za produženje sezone i promjenu percepcije destinacije.

Najbolji primjer je upravo Ultra Festival u Splitu. Prema Poreznoj upravi, promet fiskaliziranih računa porastao je za 11 % tijekom festivala u odnosu na tjedan prije. Joe Bašić dodaje: 350.000 noćenja, potrošnja od 150 milijuna eura, preko 40.000 posjetitelja dnevno. Festival je dobio i podršku hrvatske Vlade kao projekt strateškog značaja.

weekend_media_festival
Photo Credit: Weekend Media Festival

No povod za ovaj tekst bio je komentar Borisa Kovačeka, na pitanje što je sve potrebno da se u jednoj destinaciji razvije tako velik događaj poput Weekenda. Njegov odgovor može poslužiti kao formula:

1. Entuzijasti s originalnom idejom i poduzetničkim duhom (ekipa Pepermint)
2. Stabilna i dugoročna podrška destinacije (TZ Rovinj)
3. Snažan gospodarski partner (Maistra d.d.)
4. Mediji koji podižu događaj na nacionalnu i regionalnu razinu (podrška 129 medija)

Sve mora funkcionirati kao dobro uigran orkestar, ili barem bend s jasnom vizijom. Weekend je postao središte sustava događanja, koji uključuje i Weekend Food Festival, Sunset Sport Media Festival i Women’s Weekend. Sve to pokreće prepoznatljiva Pepermint energija – spoj biznisa, zabave i networkinga. I svijest da je organizacija događanja vrhunski sport: dobar si samo onoliko koliko je dobar tvoj zadnji festival.

A Portorož?

Zašto ne bi i on ugostio nešto slično? Piran bi bio savršena kulisa – 7.000 sudionika koji četiri dana lutaju gradom i zaleđem… o tome je vjerojatno maštao i legendarni Jure Apih, kada je prije 30 godina pokrenuo Golden Drum. Sam je jednom napisao: “Portorož je raj na zemlji. Kad sam svoje odslužio, krenuo je svojim putem. Djeca su ti isprva najveća sreća. A onda stanu na vlastite noge i odu.” (www.apih.si)

Nadam se da ćemo opet gledati prepune ulice Pirana i da će festival ponovno postati ogledalo slovenske kreativne industrije.

Ove se godine Golden Drum vraća u Portorož. Program je skromniji, ali nada postoji. Nadam se da ćemo opet gledati prepune ulice Pirana i da će festival ponovno postati ogledalo slovenske kreativne industrije.

golden_drum_festival
Photo Credit: Golden Drum Festival

Ali što je potrebno da Portorož postane novi Rovinj? Evo recepta:

1. Strastvena i tvrdoglava ekipa, koja se ne boji izazova i ne razmišlja u okviru zone komfora. Ima li SOZ te ljude? Zna li ih destinacija prepoznati?

2. Jasna vizija destinacije i dugoročna podrška. Ako nisu uspjeli spasiti Internauticu, bojim se za festivale općenito. To mora biti prioritet nove direktorice TZP Portorož, Patricije Gržinič.

3. Gospodarski partner s dugoročnim razumijevanjem. Sava Turizem, kao državna firma, mora odlučiti želi li stvarno ulagati u događanja – ili ih vidi samo kao sredstvo za popunjenost soba.

4. Sustavna medijska prisutnost i kreiranje sadržaja tijekom cijele godine. Tko to danas u Portorožu zaista radi?

weekend_media_festival
Photo Credit: Weekend Media Festival

Trenutno, portoroški orkestar nije uštiman

Isto vrijedi i za Bled i druge slovenske destinacije gdje privatizacija hotelskog sektora nije dovršena. Vode ih politički postavljeni menadžeri, koji razmišljaju u kvadratima – ne u emocijama i doživljajima.

Portorož nema dirigenta. Nema ni glazbeni identitet. Možda bi Portorožu dobro došla još jedna iskra Jureta Apiha.


Jedini tko zasad ima jasnu viziju je Turizem Ljubljana, koji sustavno razvija vlastitu festivalsku produkciju (LUV Fest već daje rezultate). Možda bi Portorožu dobro došla još jedna iskra Jureta Apiha. Njegov „kiselo-slatki” odnos prema destinaciji može biti točno ono što nedostaje – iskreni razgovor o ulozi kreativaca i vizionara, bez kojih se festivali ne događaju.

A Rovinj?

Sve funkcionira. Sobe se tijekom festivala prodaju i za 884 €, parking košta 30+ €, no grad je postao centar marketinškog i komunikacijskog svijeta regije. Brend festivala i brend Rovinja – sve su jači.

Čestitke, Boris i Tomo. Zahvaljujući vašoj “ludosti”, kreativnosti i uigranoj ekipi – Rovinj je danas festivalski centar regije.


N.B. Ovaj tekst je preveden uz pomoć umjetne inteligencije.

Join our newsletter!

Subscribe to our newsletter and stay up-to-date with the latest updates from Kongres Magazine.