Q1: Cankarjev dom je kot edini slovenski član mednarodnega združenja IAPCO ta pomemben in odmeven dogodek gostil v letu 2024. Letos je bil gostitelj Taipei. Se udeleženci še spomnijo dogodka v Sloveniji in kaj jih je takrat najbolj navdušilo?
Cankarjev dom je gostil letno srečanje Mednarodnega združenja profesionalnih organizatorjev kongresov, in tudi v Taipeiu je še vedno odmevala izjemna organizacija dogodka leta 2024. Ljubljano so opisovali z največjim navdušenjem. Udeleženci so bili posebej impresionirani nad inovativnim pristopom k družabnemu programu ter nad dejstvom, da je tako majhna institucija, kot je Cankarjev dom, v primerjavi z velikimi PCO-ji, izvedla dogodek na tako visoki ravni.
Q2: Ali je gostiteljstvo dogodka prineslo nove poslovne priložnosti?
Vsak dogodek, ki je zasnovan inovativno in izveden na najvišji strokovni ravni, prinese nove priložnosti, in IAPCO25 ni bil izjema. Cankarjev dom je prejel približno šest novih povpraševanj za storitve PCO.
Q3: Osrednja tema letošnjega srečanja je bila “We Are of a Tribe”. Zveni zelo zanimivo in nekoliko mistično. Kakšna je bila ideja za tem sloganom?
Slogan se navezuje na duh tajvanske kulture, skupnosti, ki si prizadeva za spoštljivo sodelovanje med člani družine IAPCO, obenem pa spodbuja povezovanje in osebnostno rast v skladu s temi vrednotami.

Q4: Na lanskem dogodku ste med drugim dali velik poudarek trajnostni organizaciji. Prvič v zgodovini združenja je bil izmerjen ogljični odtis dogodka s slovenskim orodjem Planet Positive Event. Tudi organizatorji na Tajvanu so uporabili isto orodje, zato vsi nestrpno pričakujemo rezultate in primerjavo z lanskim letom. Kako pa so se organizatorji na Tajvanu lotili zmanjševanja ogljičnega odtisa? Katere aktivnosti so bile najbolj izpostavljene?
Tajvan je destinacija, kjer je skoraj nemogoče uporabljati prevozna sredstva, ki niso letala. Eden od govorcev je predstavil izjemen projekt kolesarskega prevoza, ki pokriva velik del Azije, pri čemer je poudaril uspešnost projekta v sodelovanju s proizvajalcem koles. Veliko vlagajo v uvajanje trajnostnih praks, ki so v Evropi že uveljavljene, vendar pa je ozaveščenost o trajnostnih pristopih v azijskem okolju še vedno razmeroma nizka.
Q5: Kakšni gostitelji so Tajvanci? So presegli vaša pričakovanja? Kakšna je bila udeležba v primerjavi z lanskim letom?
Tajvanci so zelo prijazni gostitelji. Ker smo kot organizatorji lanskoletnega dogodka v Ljubljani dogajanje opazovali z zelo kritičnim očesom, lahko rečem, da naših pričakovanj niso presegli. Dogodka se je udeležilo 140 članov in partnerjev združenja, kar je za 30 % manj kot lani v Ljubljani.
Q6: Zakaj so tovrstna srečanja pomembna za profesionalne kongresne organizatorje?
Kot profesionalni organizatorji kongresov moramo vedno biti korak pred časom in prepoznavati priložnosti, ki se v tistem trenutku morda še zdijo futuristične. Prav zato je druženje s somišljeniki, izmenjava mnenj in pravočasno posredovanje ključnih sporočil tako pomembno.
Q7: Kateri so glavni izzivi, s katerimi se soočate PCO-ji po vsem svetu?
Glavni izziv je predvidevanje vsakega posameznega koraka, ki je potreben za profesionalno izvedbo dogodka ter za doseganje finančnih, promocijskih in organizacijskih koristi.
Q8: Kaj je najpomembnejša stvar, ki ste se je naučili na letošnjem srečanju IAPCO?
Glavni namen generalne skupščine oziroma letnega srečanja mednarodnega združenja ni izobraževanje. Na tovrstnih srečanjih direktorji agencij potrjujejo letna poročila in začrtajo strategije za prihodnost, obenem pa si izmenjujejo dobre prakse, ki jih lahko člani aplicirajo v svoje delovne procese. Velik poudarek je tudi na osebni rasti posameznika.
Izvedite več o Cankarjevem domu tukaj.