conventa
Photo: Marko Delbello Ocepek

UI je hudo invalidna na področju gostoljubnosti

Na podelitvi nagrade Meetings Star – Kongresna zvezda me je eden od prejemnikov priznanja presenetil z vprašanjem: »Saj to, kar vi delate že petnajst let, bo kmalu nadomestila umetna inteligenca, kajne?« Japajade, sem mu odgovoril intuitivno in se odločil, da na to temo zapišem svoje razmišljanje.

Najprej mi je padlo na pamet, kako bi se počutil v tistih japonskih popolnoma digitaliziranih kapsulah. Nekaj takšnega sem že poskusil v nekakšnih nemških super digitaliziranih kopijah. Kar precej klavstrofobično in celo strašljivo se mi je zdelo. Seveda pa je to boomerska razlaga. Vsekakor pa je umetna inteligenca hudo invalidna na področjih gostoljubja, pristnosti in prijaznosti, pa še marsičesa, kar daje smisel naši dejavnosti. 

conventa
Photo: Marko Delbello Ocepek

Dogodkov se ne da fejkati

Kot organizator dogodkov si prizadevam za originalnost, kreativnost, včasih presenečenja, saj želim ustvarjati edinstvena in nepozabna doživetja, ki navdušujejo udeležence ter presegajo njihova pričakovanja.

Na področju klasične ustvarjalnosti je vedno težje prepoznavati kaj je originalno in kaj je ustvarila umetna inteligenca. Izostreno oko to še vedno zmore. Na mojo srečo pa so prav dogodki zadnja obramba pred fejk svetom, v katerem živimo. Morda celo zadnja obramba demokracije, kjer ne vladajo algoritmi in paradigme. Na istem dogodku je kolega Colja Dams poudaril, »dogodkov se ne da fejkati.« To ostaja bistvo naše dejavnosti in zato je napovedal zlato dobo industrije srečanj. Zagotovo se ne da fejkati tudi čustev kot so veselje, ko se udeleženi zabavajo, smejijo in uživajo v vzdušju. Navdušenje, ko dogodek preseneti ali navdihne udeležence. Povezanost, ko udeleženci čutijo pripadnost skupini ali delijo pomembne trenutke in zadovoljstvo, ko dogodek izpolni ali preseže pričakovanja. Kolikokrat sem to, na svojo srečo, že doživel na dogodkih. V ta spekter sodi vseh sedem čutov vključno z nepozabnim vonjem legendarnih kongresnih dvoran. Njihov vonj in energija sta zasvojljiva. Zaradi tega je moje delo več kot služba in jo razumem kot poslanstvo.

Zato bo naš stari analogni sistem ocenjevanja hotelov s pomočjo skritih gostov še naprej sledil trdno zastavljenemu modelu ocenjevanja 681 kriterijev.

Zato bo naš stari analogni sistem ocenjevanja hotelov s pomočjo skritih gostov še naprej sledil trdno zastavljenemu modelu ocenjevanja 681 kriterijev. Pri tem ponavadi naši ocenjevalci odkrijejo marsikaj, kar ne pokažejo fotografije na spletni strani in umetno zgenerirani teksti. Tako sem pred kratkim bival v hotelu, kjer so pri opisu sob zatrdili, da je v vsaki sobi savna. Uf, kako poseben hotel je to, sem si mislil. Po prihodu v hotel pa se je izkazalo, da ima hotel zgolj dve savni za vse razpoložljive sobe. Rezervacijski algoritmi radi kaj spregledajo, retuširajo in olepšajo. Pa saj to dobro veste vsi, ki ste kdajkoli doživeli razočaranje ob bookiranju sanjskega apartmaja preko popularnih platform.

Naši skriti gostje vam namesto plehkih zlaganih stavkov ponujajo poglobljen uvid v hotel, razkrijejo svojo bolj ali manj romantično izkušnjo. Vse skupaj pa začinijo z originalnim uvidom, ki si ga lahko kadarkoili preberete na portalu revije Kongres. Največja nagrada za nas je trenutek, ko se nam za delo iskreno zahvalijo organizatorji dogodkov. Z besedami, da smo namesto njih opravili težaško delo in jim omogočili pravilen izbor prizorišča in izpeljavo vrhunskega dogodka.

conventa
Photo: Marko Delbello Ocepek
conventa
Photo: Marko Delbello Ocepek

Zato umetna inteligenca (vsaj za zdaj) ne bo nadomestila skritih ocenjevalcev Kongresne zvezde. Pomaga pa nam že zdaj pri napovedanju trendov in statistični obdelavi na terenu zbranih podatkov.

Naj navedem še nekaj preprostih razlogov, zakaj tako mislim:

  • Kongresna zvezda temelji na človeški presoji: skriti gostje so strokovnjaki z dolgoletnimi izkušnjami, ki znajo presoditi tudi subjektivne elemente, kot so estetika, harmonija, kreativnost v kombinacijo s tehnično platjo in kakovostjo storitev. Vsega tega zaenkrat umetna inteligenca še ne razume.
  • Dogodek je izkustveno in čustveno doživetje: Umetna inteligenca zna prepoznati vzorce, vendar ne more zares doživeti ambienta prizorišča, okusiti hrane in profesionalnosti osebja.
  • Umetniško-kreativni vidik: Organizacija dogodkov je kreativen proces, pri katerem sodelujejo različni kreativci, s specifičnimi izraznimi slogi in pogosto mejnimi idejami. UI ima raje povprečje kot pristno človeško ustvarjalnost.
  • Organizatorji bolj zaupajo kolegom kot algoritmom: V naši raziskavi Kongresni barometer je bila kot najbolj zaupanja vredna metoda trženja izbrano priporočilo od ust do ust.

Organizatorji želijo, da prizorišča za dogodke in destinacije ocenjujejo ljudje s podobnimi strokovnimi izkušnjami, ne pa stroj.

Če bi Kongresne zvezde podeljevala umetna inteligenca na podlagi algoritmov, bi lahko izgubile svojo verodostojnost in ekskluzivnost. Organizatorji želijo, da prizorišča za dogodke in destinacije ocenjujejo ljudje s podobnimi strokovnimi izkušnjami, ne pa stroj.

Zato bomo še naprej ohranjali dušo in srce projekta Kongresna zvezda. Letošnja podelitev priznanj v Cankarjevem domu potrjuje to odločitev.


Vabim pa vas, da si pogledate letošnje finaliste in zmagovalce na spletni strani https://meetings-star.eu/

conventa
Photo: Marko Delbello Ocepek

Join our newsletter!

Subscribe to our newsletter and stay up-to-date with the latest updates from Kongres Magazine.