Umjetna inteligencija je ograničena kada je u pitanju gostoprimstvo
Na dodjeli nagrade Meetings Star – Kongresna zvijezda, jedan od dobitnika me iznenadio pitanjem: “Ono čime se vi bavite već petnaest godina uskoro će zamijeniti umjetna inteligencija, zar ne?” Instinktivno sam mu odgovorio: “Baš i ne”, i odlučio svoja razmišljanja na ovu temu podijeliti u nastavku.
Prva misao koja mi je pala na pamet bila je kako bih se osjećao u onim potpuno digitaliziranim japanskim kapsulama. Nešto slično sam već iskusio u njemačkim verzijama tih super digitaliziranih rješenja. Osjećao sam se prilično klaustrofobično, pa čak i zastrašujuće. Naravno, to je “boomerska” perspektiva. No, nesumnjivo je da je umjetna inteligencija uvelike ograničena kada su u pitanju gostoprimstvo, autentičnost i ljubaznost – kao i mnogi drugi elementi koji daju smisao našoj djelatnosti.

Eventi se ne mogu lažirati
Kao organizator događanja, nastojim postići originalnost, kreativnost, pa čak i element iznenađenja, kako bih stvorio jedinstvena i nezaboravna iskustva koja oduševljavaju sudionike i nadmašuju njihova očekivanja.
U domeni klasične kreativnosti sve je teže prepoznati što je originalno, a što je generirano umjetnom inteligencijom. Pa ipak, iskusan i oštar pogled to još uvijek može uočiti.
Na moju sreću, upravo su eventi posljednja linija obrane od lažnog svijeta u kojem živimo. Možda čak i posljednja obrana demokracije, u kojoj algoritmi i unaprijed definirane paradigme nemaju vlast. Na našom događaju moj kolega Colja Dams istaknuo je: “Eventi se ne mogu lažirati.” To ostaje suština naše djelatnosti, zbog čega je prognozirao zlatno doba industrije susreta (meetings industry). Također, nemoguće je lažirati emocije – bilo da se radi o radosti dok se sudionici zabavljaju, smiju i uživaju u atmosferi; oduševljenju kada ih događaj iznenadi ili nadahne; povezanosti kada sudionici osjete pripadnost grupi i dijele važne trenutke; ili zadovoljstvu kada događaj ispuni ili nadmaši očekivanja.
Bezbroj puta sam osobno svjedočio ovim trenucima na eventima. U taj spektar spada svih sedam čula, uključujući i nezaboravan miris legendarnih kongresnih dvorana. Njihov miris i energija su neodoljivi. Upravo zbog toga svoj posao doživljavam ne samo kao karijeru, već kao poziv.
Stoga će naš starinski analogni sustav ocjenjivanja hotela pomoću skrivenih gostiju i dalje slijediti čvrsto postavljeni model od 681 kriterija. Naši ocjenjivači redovito otkrivaju stvari koje se ne vide na fotografijama objavljenima na web stranicama niti u marketinškim tekstovima generiranima umjetnom inteligencijom. Nedavno sam boravio u hotelu koji je tvrdio da svaka soba ima vlastitu saunu. Pomislio sam kako je to zaista poseban hotel. No, po dolasku se ispostavilo da hotel zapravo ima samo dvije saune za sve goste. Rezervacijski algoritmi često previđaju, retuširaju i uljepšavaju stvarnost – kao što dobro znaju svi oni koji su doživjeli razočaranje pri rezervaciji “savršenog apartmana” putem popularnih online platformi.
Naši skriveni gosti ne nude isprazne, ušminkane fraze, već pružaju dubinski uvid u hotel i dijele svoje, manje ili više romantično, iskustvo. Sve to dodatno obogaćuju autentičnim osvrtima koje možete pročitati na portalu Kongres magazina. Najveća nagrada za nas je trenutak kada nam organizatori događanja iskreno zahvale, istaknuvši da smo umjesto njih obavili težak posao i omogućili im pravilan odabir lokacije te uspješnu provedbu vrhunskog događaja.


Zbog toga umjetna inteligencija (barem za sada) ne može zamijeniti skrivene goste Kongresne zvijezde. No, već nam sada pomaže u predviđanju trendova i statističkoj obradi podataka prikupljenih na terenu.
Evo nekoliko jednostavnih razloga zašto to mislim:
- Kongresna zvijezda temelji se na ljudskoj prosudbi: Skriveni gosti su stručnjaci s dugogodišnjim iskustvom, sposobni procijeniti subjektivne elemente poput estetike, harmonije i kreativnosti, u kombinaciji s tehničkom kvalitetom usluge – što umjetna inteligencija još uvijek ne može učiniti.
- Događaji su iskustveni i emocionalni doživljaji: Umjetna inteligencija može prepoznati uzorke, ali ne može zaista osjetiti atmosferu, okusiti hranu ili procijeniti profesionalnost osoblja.
- Umjetničko-kreativna dimenzija: Organizacija eventa je kreativni proces u kojem sudjeluju različiti autori sa specifičnim stilovima i nekonvencionalnim idejama. Umjetna inteligencija preferira prosjek umjesto autentične ljudske kreativnosti.
- Organizatori više vjeruju kolegama nego algoritmima: U našem istraživanju “Kongresni barometar”, preporuka od usta do usta ocijenjena je kao najpouzdanija marketinška metoda.
Kada bi Kongresne zvijezde dodjeljivala umjetna inteligencija na temelju algoritama, izgubile bi vjerodostojnost i ekskluzivnost. Organizatori žele da lokacije i destinacije procjenjuju stručnjaci s relevantnim iskustvom – a ne stroj.
Zato ćemo i dalje čuvati dušu i srce projekta Kongresna zvijezda. Ovogodišnja dodjela priznanja u Cankarjevom domu potvrđuje ispravnost te odluke.
Pozivamo vas da pogledate ovogodišnje finaliste i pobjednike na web stranici: https://meetings-star.eu/.
N.B. Ovaj tekst je preveden uz pomoć umjetne inteligencije.
