brand_design_branding_logo_value
Photo: Shutterstock

DEFINICIJA

Legendarni David Ogilvy je nekoč dejal, da imidž pomeni osebnost in tako kot ljudje, imajo tudi izdelki in dogodki svojo osebnost, ki jo lahko s trženjskimi strategijami gradimo ali uničimo. Osebnost pa običajno skušamo poosebiti skozi proces brandinga. Njegova nadgradnja je imidž dogodka, kot ultimativna interpretacija branda.

IZHODIŠČE

Skozi prakso se praviloma srečujemo s tremi izzivi dogodkov:

– Branding, kot orodje izgradnje prepoznavnosti dogodka s pomočjo imena, gradične podobe in simbolov, kot nekakšen prstni odtis željene identitete dogodka.
– Imidž kot del ustvarjanja stališč in mnenj, ki jih imajo posamezniki o dogodku. Je del identitete, kot so jo razumeli ali dekodirali udeleženci.
– Ugled kot konkretno merjenje vrednosti branda in imidža dogodka

KAKOVOSTEN BRANDING + IMIDŽ = UGLED DOGODKA

Formula za uspeh je po naših izkušnjah kakovosten branding + imidž = ugled dogodka. Več o tehnikah in metodah brandinga pa je razvidno v nadaljevanju.

event_canvas_mjus_world

KONCEPT

Blagovna znamka je na prvem mestu orodje identifikacije dogodka. Izzivov na tem področju je več. Dogodke ponavadi ustvarjamo s strastjo in predanostjo. Naša odgovornost pa je precej širša, saj smo odgovorni tudi za ugled blagovne znamke ali znamk, povezanih z dogodkom. Te lahko povečujejo ugled in prepoznavnost znamke le, kadar so vsi deli dogodka usklajeni z idenitito znamke, saj graditi blagovno znamko pomeni veliko več kot zgolj ustvariti celostno grafično podobo.

Blagovna znamka namreč omogoča odnose med udeleženci, ki so načeloma čustveni in zelo kompleksni. Z blagovno znamko ustvarjamo pričakovanja in obljubljamo doživetja. Zaradi tega se na področju dogodkov trudimo znamčenje približati kulturi in življenskemu slogu udeležencev.

Razlika med oblikovanjem blagovne znamke in oblikovanjem podobe blagovne znamke dogodka je zelo velika. Rezultat mora biti usmerjen k udeležencem dogodkov. Dizajn je samo eden od aspektov, ki omogočajo komuniciranje vašega dogodka.

Bistvo pa je v dejstvu, da z blagovno znamko dogodka skušamo preseči pričakovanja udeležencev. Na dogodek namreč prihajajo tudi zato, da bodo skozi dogodek uresničili lastno vizijo. Vsak dogodek naj bi praviloma prinašal vizijo, poslanstvo, vrednote, osebnost, konkurenčne prednosti, koristi, ter ne nazadnje emocionalno obljubo in izkustveno obljubo. In prav to je bistvo vsake znamke in srce vodenja blagovne znamke dogodka. Vse skupaj se udejani skozi nešteto stikov, interakcij in trenutkov resnice, ko našo idejo soočimo s pričakovanji udeležencev. In pri tem velja enostavno pravilo. Znamka je uspešna samo, če je enotna in konsistenta.

Nedvomno je konstrukcija brandinga in imidiža dogodka osnovni del ustvarjanja dodane vrednosti dogodka. Kot takšna se v nekaterih metodologijah ROI tudi meri (Elling Hamso). Žal je proces dolgotrajen in se ga gradi korak za korakom, počasi in strpno. Bližnjice preprosto ne delujejo.

elling_hamso
Photo Credit: Event ROI

ORODJARNA

Branding je v praksi zelo raznolik in toliko kot je strokovnjakov, je tudi idej kako se lotiti zadeve v praksi. Pri razvoju blagovnih znamk so se nam kot najbolj učinkovita pokazala orodja in tehnike dizajnerskega razmišljanja (design thinking). To nam omogoča izdelati zelo natančen prototip branda dogodka, ki ga lahko tudi testiramo v praksi, preden brand začnemo dejansko uporabljati.

Celoten proces smo strnili v deset logično povezanih faz, skozi katere pridemo do prototipa blagovne znamke so:

Faza 1: Izdelava prototipa tipičnih udeležencev dogodka
V tej fazi s pomočjo empatične matrike izdelamo prototip tipičnega udeleženca dogodka. Definiramo, kaj vpliva na vedenje udeležencev in kako jim pripraviti program, ki jih bo povezal, zadovoljil in navdušil. Kaj udeleženci hočejo in pričakujejo.

Faza 2: Izdelava kanvasa dogodka
S pomočjo tehnike event kanvasa poskušamo dati odgovore na ključne izzive udeležencev. Rezultat je praktičen prototip dogodka, ki omogoča hitro, učinkovito in pregledno preverjanje ključnih predpostavk, vključno s preliminarno programsko zasnovo dogodka.

Faza 3: Izdelava komunikacijskega kanvasa dogodka
Po uskladitvi kanvasa dogodka, izdelamo še komunikacijskega, ki je usmerjen v inovativno trženje in razmišljanje izven okvirov. V tem delu projekta segmentiramo in strukturiramo komuniciranje glede na ključne ciljne skupine. Rezultat je jasno pozicijsko izhodišče dogodka (tagline in hashtag).

Faza 4: Izdelava storyboarda (zgodborisa)
Pomembna faza je vizualna pripoved zgodbe dogodka. Potovanje udeležencev skozi zgodbo dogodka zapišemo v obliki skic. Rezultat je storyboard dogodka. Na ta način vizualno in konceptualno razumemo dogodek.

Faza 5: Dress to impress
Na osnovi zaključkov prvih štirih faz oblikujemo več variant celostne podobe blagovne znamke dogodka. Rezultat je celostna grafična podoba (logotip, barvni sistem, označevanje na dogodku, usmerjevalni sistem, darila za udeležence).

conventa_carbon_footprint
Photo: Marko Delbello Ocepek

Faza 6: Touchpoints
Za izvedbeno fazo projekta je nujno razumeti, kako ljudje iščejo in prihajajo do informacij o vašem dogodku. Na tej osnovi lahko določimo ključne besede, optimiziramo spletno stran, nadgradimo kampanjo na družabnih omrežjih …

Faza 7: Vizualizacija dogodka
Jezik dogodkov je izrazito vizualen in slikovit. Zato je potrebna temeljita vizualizacija vseh komunikacijskih orodij. Potrebna pa je tudi vizualizacija fizičnega prostora, v katerem bo potekal dogodek.

Faza 8: Testiranje branda na ciljni skupini
Poglobljeno razumevanje ciljne skupine omogoča, da brand dokončno uglasimo s potrebami trga. Ključni orodji sta merjenje priklica (brand recall) in merjenje spontanih reakcij na blagovno znamko (brand recognition).

Faza 9: The pitch
Pitch ali samopredstavitev je kratek zapis bistva blagovne znamke, ki ga lahko obrazložimo tudi v manj kot 140 znakih ali v dolžini enega twita. Menimo namreč, da mora organizator dogodka znati bistvo svoje zgodbe predstaviti v dobre pol minute.

Faza 10: Brand book
Na koncu procesa vse faze povežemo v Brand Book, ki predstavlja vodič po blagovni znamki dogodka in jasno definira tudi kvalitativne in kvantitativne kazalce merjenja.

Sestavljanje koščkov v celoto je podobno ustvarjanju glasbe. Cilj je harmonična in konsistentna blagovna znamka.

event_canvas_mjus_world
Event Canvas Workshop

PRIPOROČILO

Če se na kongresu dobro prodajajo majice in gadgeti z logotipi konference, potem je imidž dobro zgrajen. Tako mi je nekoč svetoval kolega.

Najprej pa morate zares verjeti v svoj dogodek. Če ste se ga lotili s strastjo in navdušenjem, boste to prenesli tudi na udeležence dogodka. Bistvo dobrega brandinga je razlikovanje. Vse preveč je namreč primerov generičnih brandingov dogodkov. Največji sovražnik dobrega brandinga dogodkov so že neštetokrat uporabljene ideje in princip copy-paste.

Dejansko pa puhle besede, slogani in znaki ne pomagajo prav nič, če konkretna izkušnja dogodka ne zagotovi presežka. To je dodana vrednost dogodka, zaradi katere so potencialni udeleženci pripravljeni plačati več.

NAVDIH

SVETOVNI GOSPODARSKI FORUM (WEF) DAVOS

V mondenem švicarskem smučarskem središču Davos vsako leto poteka forum, ki se ga običajno udeleži preko 2500 političnih in gospodarskih voditeljev iz celega sveta. Vsakič poteka v duhu ene od ključnih razvojnih tem sveta. Boljšega primera za formulo branding + imidž = ugled si ne moremo zamisliti. Še več, forum je prerastel iz malega dogodka v inštitucijo, ki na enem mestu zbere svetovno elito visoke politike, biznisa in znanosti. V senci parade politikov, ki krize rešujejo bolj ali manj (ne)posrečeno, pa se dogajajo zdaj že običajni antiglobalistični protesti, ki na svojstven način še utrjujejo moč dogodka.

Gorazd Čad je ustanovitelj in direktor marketinške in event agencije Toleranca Marketing. V družinskem podjetju se skupaj z ženo Natalijo že od leta 2006 ukvarja z organizacijo dogodkov. Njihov najbolj poznan projekt je Conventa, ki uspešno povezuje regijsko industrijo srečanj. Je avtor številnih strokovnih prispevkov in urednik revije Kongres. To poglavje je del knjige POWER TO THE MEETINGS, ki je izšla leta 2021.

Join our newsletter!

Subscribe to our newsletter and stay up-to-date with the latest updates from Kongres Magazine.